Liczba spraw detektywistycznych, których źródłem jest konflikt sąsiedzki rośnie z roku na rok – szacujemy, że obecnie około 10% wszystkich naszych spraw to właśnie kwestie konfliktów sąsiedzkich. Co ważne, detektywi zwykle są wzywani w momencie, gdy zawodzi działanie policji, a problem jest na tyle uciążliwy, że nie jest możliwe przejście nad nim do porządku dziennego.

 

Komentarz Prezes Małgorzaty Marczulewskiej dla „Gazety Wyborczej”

Jako przykłady spraw z ostatniego roku możemy podać np. wulgarne napisy na drzwiach jednej z mieszkanek bloku – jej dzieci bawiły się zbyt głośno, więc sąsiad ozdobił niezmywalnym markerem jej drzwi wulgarnymi napisami. Mamy ogromną wręcz ilość anonimów, wulgarnych listów podrzucanych do skrzynek czy wręcz gróźb karalnych. Zdarzył się nawet ostatnio przypadek pary homoseksualnej, która znajdowała w swojej skrzynce na listy bardzo wulgarne i obraźliwe wiadomości – jednocześnie ta para jako nasi klienci przyznali, że nigdy nikt nie potraktował ich bezpośrednio źle, wulgarnie czy arogancko – listy te były więc szokujące. Okazało się, że pisze je jedna z na co dzień bardzo miłych sąsiadek.

Kto najczęściej utrudnia życie sąsiadom? Inny sąsiad – to oczywiste. To kwestie konfliktów, trudnych relacji, ale i prostych spraw, które można rozwiązać drogą rozmowy. Jedna ze spraw z ostatnich miesięcy – sąsiad rysował pilnikiem samochody, które źle parkowały. Został przyłapany na gorącym uczynku przez naszego detektywa.

Skala problemu na pewno jest szeroka – podstawowy problem jest taki, że coraz mniej ze sobą rozmawiamy i nie budujemy relacji. W efekcie każdy spór, konflikt czy nawet różnica interesów (wyprowadzanie psów, parkowanie na osiedlu, głośne okrzyki dzieci) to generator sporu, który może kończyć się hejtem, ostrymi kłótniami czy nawet aktami agresji. Skala problemu na pewno jest duża – zdajemy sobie bowiem sprawę, że do detektywów trafia zaledwie odsetek takich spraw.

 

Polecamy artykuł:

https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,29479817,wojny-sasiedzkie-przez-zle-parkowanie-sasiedzi-potrafia-sie.html