2 października obchodzony jest Światowy Dzień bez Przemocy. Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w szkole, w telewizji. Warto więc stawić jej czoła, reagować kiedy komuś dzieje się krzywda. Święto zostało ustalone w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy. – W pracy detektywa bardzo często spotykamy się z rozmaitymi przejawami przemocy: fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej. Naszym zadaniem jest rozpowszechnianie świadomości na temat tego jak unikać takich zjawisk, jak z nimi walczyć i jak reagować jeżeli przemoc przychodzi z zewnątrz i zaczynamy się jej poddawać, choć tego nie chcemy. Detektywi pomagają zebrać dowody przemocy, a także wspierają osoby dotknięte przemocą, gdy trzeba np. zeznawać przed sądem. Takich spraw jest wiele, ale na szczęście coraz mniej przypadków przemocy fizycznej – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes Grupy AVERTO.
Detektywi na wojnie z przemocą. „Pomagamy zdobyć dowody na przemoc fizyczną i psychiczną”
Przemoc jest jak trucizna. Dociera do naszych domów i rodzin, zaczyna bardzo niewinnie, ale jeżeli agresor ma przestrzeń do rozwijania swoich socjopatycznych zachowań, to niestety musimy być świadomi, że przypadków „zapominania się” będzie więcej. Mowa zarówno o przemocy fizycznej, psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej. W pracy detektywa kontakt z przemocą jest niestety bardzo częsty. 2 października obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Przemocą. Jak mówi Prezes Grupy AVERTO i prywatny detektyw Małgorzata Marczulewska przemoc zawsze należy zdusić w zarodku.
– Zwykle jest tak, że gdy ktoś trafia do detektywa to sytuacja jest już trudna do uratowania. Mamy wówczas do czynienia z rozwiniętą przemocą domową, bez szans na systemowe rozwiązanie problemu. Wtedy zwykle zbieramy dowody, które mają posłużyć przed sądem lub przed organami ścigania jako element niepodważalny. Sprawcy przemocy zwykle wypierają się, że w ich domu do czegoś dochodzi, tłumaczą to swoimi nerwami albo nadgroliwością małżonka. Ofiara przemocy zwykle jest pełna lęku, targają ją rozmaite emocje. Posiadanie nagrania, zdjęcia, pozwala jednoznacznie wskazać np. przed sądem, że w domu dochodzi do przemocy. To pomaga w uzyskaniu rozwodu z orzeczeniem o winie, alimentów czy decyzji o eksmisji agresora – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.
– Takich spraw jest wiele. Nie jest to dominujący element pracy detektywów, ale nie mogę powiedzieć, by takie sytuacje się nie zdarzały. Częściej to przemoc psychiczna niż fizyczna czy seksualna. Przemoc fizyczną relatywnie łatwo udowodnić: jest siniak. Przemoc psychiczna jest trudniejsza, to rany duszy, sytuacje, które na zasadzie „słowo przeciwko słowu: nie są skuteczne przed sądem – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska
„Przemoc zawsze rodzi przemoc. Nie może być na nią naszej zgody”
Z jakimi rodzajami przemocy detektywi spotykają się najczęściej? – Przemoc fizyczna i seksualna występują zarówno w małżeństwach jak i relacjach rodzinnych czy nawet zawodowych. Popychanie, szturchanie, straszenie, dotykanie, molestowanie. Tak naprawdę paleta zachowań przemocowych pod kątem fizycznym jest bardzo szeroka i nie musi się odnosić tylko i wyłącznie do uderzenia pięścią w twarz. Wiele zależy od częstotliwości, intensywności oraz indywidualnej wrażliwości osoby, która zarówno jest sprawcą jak i osobą pokrzywdzoną przemocą – mówi Prezes Marczulewska. – Przemoc psychiczna jest najgorsza, bo zostawia największą traumę, a jednocześnie jej namierzenie i udowodnienie jest dla detektywów największym wyzwaniem – dodaje.
Jaki jest apel detektyw Marczulewskiej na 2 października, czyli Światowy Dzień Walki z Przemocą? Kilka prostych słów: – Z przemocą zawsze należy walczyć. Nie należy jej usprawiedliwiać, chować, próbować szukać winy w sobie. Przyzwalając na przemoc pozwalamy jej się rozwijać i sami stawiamy się w roli pasywnej. Nie powinno to nigdy mieć miejsca. Nie ma czegoś takiego jak jedno uderzenie, jak jedno wyzwisko, jedno szarpnięcie czy jeden seks wbrew woli. Przemoc zawsze rodzi przemoc – mówi Małgorzata Marczulewska.
Detektywi z grupy AVERTO są do Państwa dyspozycji.