Prezes Grupy AVERTO i stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska została powołana do zespołu Rzecznika MŚP Adama Ambramowicza, który ma przygotować projekt postulatów wsparcia dla sektora gastronomicznego. Jest to branża bardzo mocno dotknięta najpierw przez pandemię, potem przez wojnę w Ukrainie, inflację, a następnie podwyżkę cen energii. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się 3 lutego 2023.
Grupa AVERTO i stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom w zespole roboczym ds. gastronomii Rzecznika MŚP
Prezes Małgorzata Marczulewska została zaproszona do zespołu roboczego Rzecznika MŚP jako aktywny członek Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie oraz ekspert zajmujący się na co dzień tematami związanymi z gastronomią. Jak mówi to ważne, by doprowadzić do systemowego wsparcia, które zrówna sytuację gastronomii oraz innych branż.
– Widzimy wiele niesprawiedliwości, którymi dotknięta jest gastronomia. Kiedy hurtownicy i producenci produktów spożywczych oraz sprzedawcy objęci byli 0% VAT to gastronomia nadal płaciła 8%. Nie wszystkich objęły także ulgi podatkowe czy zawieszenie cen energii. Teraz cukiernicy i piekarze otrzymali doskonałą wiadomość, czyli zawieszenie cen gazu na określonym poziomie, a gastronomia znowu została pominięta. Jako windykator doskonale znam bolączki i potrzeby przedsiębiorców. Widzimy wiele obszarów, które wymagają wsparcia. Od nowego roku zamknęło się mnóstwo barów mlecznych, lokali z obiadami domowymi czy małych kawiarni. To im należy się wsparcie w pierwszej kolejności i mam wrażenie, że nikt zadłużonych przedsiębiorców nie chce wysłuchać. Pracę w zespole Rzecznika MŚP traktuje jako wyzwanie, by wspierać tych, którzy walczą o przetrwanie i chcą wyjść na prostą. Wielu dłużników da się uratować od upadłości i bankructwa, ale trzeba rzucić im ratunkową linę – mówi Małgorzata Marczulewska.
Podstawowe postulaty są dla wszystkich akceptowalne. Trzeba ratować gastronomię!
Wśród postulatów Północnej Izby Gospodarczej przy których pracowała również grupa AVERTO jest wsparcie mniejszych lokali i firm, zrównanie podatku dla sprzedawców, producentów i przetwórców w gastronomii i sektorze spożywczym czy preferencje cenowe dla restauratorów, którzy zaopatrują się bezpośrednio u producentów krajowych i rolników.
– Na spotkaniu u Rzecznika MŚP ścierało się wiele punktów widzenia i poglądów, co jest dowodem na trudną sytuację przedsiębiorców i ich pracowników. Podstawowy postulat to obniżenie podatku oraz koniecznie zamrożenie cen gazu dla gastronomii i, co do tego nie mamy żadnych wątpliwości – mówi Małgorzata Marczulewska.