Rok 2020 dla Grupy AVERTO i wchodzącego w jej skład Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom jest najbardziej pracowity w historii. Zgłaszanych spraw jest całe mnóstwo, a ich skala tematyczna zaskakuje nawet windykatorów, prawników i mediatorów z którymi współpracujemy., Stowarzyszenie działa pro bono, a naszą misją jest wspieranie pracowników, którzy czują się oszukiwani przez swoich szefów. W czasie pandemii spraw jest więcej, wynikają one z restrykcji sanitarnych, ale i z trudnej sytuacji wielu firm. Nie brakuje jednak „kombinatorów”, próbujących zarabiać pieniądze na oszczędzaniu na pracy pracowników. Cieszymy się, że nasze działanie przykuwa uwagę mediów. – Nie zależy nam na „byciu gwiazdami”, ale zależność jest taka, że im w mediach jest głośniej o nieuczciwych pracodawcach, tym bardziej boją się oni postępować niewłaściwie. Obecność w mediach jest częścią edukacyjną naszej pracy – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska. W minionym tygodniu przedstawiciele Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom byli gośćmi Anny Kalczyńskiej i Filipa Chajzera w programie „Dzień dobry TVN”

Dla naszego stowarzyszenia występ w ogólnopolskiej telewizji śniadaniowej był wielkim wyróżnieniem, tym bardziej, że mogliśmy się podzielić wiedzą i doświadczeniem pracy z ostatnich miesięcy. A problemów było sporo, podobnie jak podejmowanych przez nas interwencji. W najtrudniejszej sytuacji znalazła się branża gastronomiczna, hotelarstwo oraz branża transportowa.

– Sezon jesienno-zimowy będzie dużo gorszy niż wiosenny. Pracodawcy wcześniej mieli możliwość skorzystania z różnych dofinansowań, teraz się to nie zapowiada.  Mamy teraz raj dla dłużników przez zapchane sądy. Wszystkie terminy przedłużyły się i rozprawy zostały odroczone nawet o półtora do dwóch lat – mówiła podczas rozmowy Prezes Stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom Małgorzata Marczulewska. Nieuczciwi pracodawcy znajdowali się zarówno wśród małych przedsiębiorców jak i dużych sieciówek. Skala spraw dotyczyła zarówno niewypłaconych wynagrodzeń, konfliktów o higienę w zakładach pracy po porady prawne odnośnie kwarantanny czy inwigilacji pracowników w czasie pandemii koronawirusa. W czasie dyżurów wakacyjnych stowarzyszenie odebrało blisko 100 wiadomości, telefonów i maili. To najbardziej pracowity czas w roku, choć skala tematów była znacznie inna niż w minione wakacje.

Kiedy powinniśmy aktywniej zawalczyć o swoje prawa? To zależy jakie relacje będą dalej łączyć nas w firmą. Niezależnie od tego, nie możemy jednak przyzwalać na to, by pracodawcy traktowali nas nieuczciwie. – Jeżeli dostaliśmy wypowiedzenie umowy o pracę motywowane sytuacją związaną z pandemią, czy też wypowiedzenie warunków pracy i płacy, obniżenie wynagrodzenia, wówczas jesteśmy zobligowani do tego, by jeżeli chcemy powalczyć, skierować odpowiedni pozew odwołania do sądu. Jeśli wciąż jesteśmy pracownikiem, a z pracodawcą zaczyna nam być nie po drodze, skłaniałbym do negocjacji z pracodawcą czy to przez inspekcję pracy, czy przez organizacje zawodowe, czy za pośrednictwem radcy prawnego – radzi mec. Mateusz Galikowski, który od lat współpracuje z Grupą AVERTO.

SERDECZNIE ZACHĘCAMY DO ZOBACZENIA PROGRAMU Z UDZIAŁEM PREZES MAŁGORZATY MARCZULEWSKIEJ ORAZ MEC. MATEUSZA GALIKOWSKIEGO