Małgorzata Marczulewska, Prezes Grupy AVERTO była gościem magazynu reporterów Radia Plus „W rytmie wydarzeń” w piątek 10 marca. Tematem rozmowy byli dzicy lokatorzy i rosnący problem społeczny w tym zakresie. – Apelujemy o zmianę ułomnego prawa, które pomaga oszustom, a dyskryminuje uczciwie pracujących Polaków. Od momentu wybuchu pandemii, gdy zwiększono w Polsce opiekę nad lokatorami, mamy wysyp spraw. Oszuści są coraz bardziej bezczelni. Zajmują mieszkania i nic nie można im zrobić. Wypowiadamy wojnę dzikim lokatorom – mówi Marczulewska.

Problem jest poważny. W czasie audycji radiowej Małgorzata Marczulewska podawała przykłady z ostatnich miesięcy, gdy dzicy lokatorzy wynajmowali mieszkania, ale nie zamierzali za nie płacić. Zabezpieczenie przed nimi jest trudne, a pozbycie się oszustów z lokalu wymaga podjęcia kroków prawnych i często kończy się w sądzie.

– Coraz więcej ludzi niestety wykorzystuje ułomne prawo i zajmuje nieruchomości. Polskie prawo jest w tym zakresie niewydolne i chroni dzikiego lokatora, a nie przedsiębiorcę. Jeżeli lokator wprowadzi się do mieszkania i nie płaci, to ja znam sytuacje, że lokatora wyprowadzono po 5-6 latach niepłacenia za nieruchomość. Wyobraźmy sobie sytuacje, że kredyt jest niespłacany, bo właściciel zainwestował swoje środki i liczył na zwrot z inwestycji, a na dodatek musi opłacać media, gaz, prąd, często także internet czy inne zobowiązania. Tacy ludzie, nieuczciwi lokatorzy, po prostu żyją na czyjś koszt – mówiła w Radiu Plus Prezes Małgorzata Marczulewska.

Czy dziki lokator to przedstawiciel środowiska patologicznego? Psychicznie tak, ale gdy go zobaczymy to widzimy czystego, eleganckiego, bardzo miłego człowieka. Pierwsze wrażenie jest po to, byśmy nie podejrzewali, że mamy do czynienia z oszustem.

– To są osoby, które doskonale wiedzą jak dobrze wypaść na „rozmowie kwalifikacyjnej” w sprawie najmu mieszkania. Nie ma wówczas sygnałów, że z takim człowiekiem coś jest nie tak. Są sympatyczni, czyści, podjeżdżają na spotkanie drogim samochodem. Na dodatek są sympatyczni i dużo mówią. Zawsze należy sprawdzić historię internetową oraz osobę w rejestrze dłużników. Jako windykatorzy polecamy w tym zakresie wywiad gospodarczy – mówi Małgorzata Marczulewska.

POLECAMY WYWIAD RADIOWY:

https://www.radioplus.pl/szczecin/dzicy-lokatorzy-w-natarciu-aa-bN5v-QGiq-CjJv.html