Żyjemy z mężem / żoną długie lata. Znamy smak pozytywnych momentów, ale życie nie szczędzi nam także rozczarowań czy momentów trudnych. Po pewnym czasie wydaje nam się, że znamy naszego małżonka na wylot. Czy tak jest na pewno? Ilość spraw rozwodowych oraz śledztw, gdy podejrzanym pokazuje się być niewierny małżonek rośnie z każdym rokiem, a czas pandemii koronawirusa może być czasem gdy liczba spraw wzrośnie jeszcze mocniej.

Jak sprawdzić czy osoba, z którą żyjemy i którą kochamy jest wobec nas szczera? Wysłuchajcie kolejnego podcastu „Sprawa dla detektywa”!

Kłamstwo orężem w walce między małżonkami? „Pełen wachlarz spraw”

Demaskowanie oszustwa, gdy mówimy o sprawach miłosnych nie jest sprawą łatwą. Odnosimy się tutaj do kwestii głębokich emocji. Często do biura detektyw Małgorzaty Marczulewskiej przychodzą przedstawiciele małżeństw z ogromnym stażem, doświadczeniem i dorobkiem. Kiedy wątpliwości są tak silne, że mąż czy żona decydują się na wizytę u detektywa? Zazwyczaj wtedy, kiedy symptomy, które do nas docierają, powodują, że budowanie codziennego życia staje się niemożliwe. – Każda sprawa, która do nas trafia wiąże się z oszustwem i chęcią dotarcia do prawdy. Spraw mamy pełen wachlarz – od spraw o zdradę, przez poszukiwania osób, po tematy gospodarcze. To wszystko sprawia kłamstwo i nieszczerość, a my jako detektywi, mamy na celu odkrycie prawdy i przedstawienie jej klientowi, nawet jeżeli jest to prawda bardzo brutalna i w dużej mierze jej poznanie zmieni życie naszego klienta – zdradza detektyw Małgorzata Marczulewska.

Czy wychodzenie z założenia, że „wszyscy kłamią” jest prawidłowe? Jak mówi Małgorzata Marczulewska to duże uogólnienie, bo siła kłamstwa jest zupełnie inna, gdy mówimy o zdradzie w małżeństwie z kilkuletnim stażem, a inna gdy odpowiadamy twierdząco na pytanie, że jedliśmy śniadanie, kiedy tak naprawdę go nie jedliśmy: – Ludzie zwracają się do nas, bo poszukują prawdy, ale i często chcą tej prawdy dowieść przed światem. Przybywa spraw kiedy na przykład mężczyzna jest pomawiany o przemoc lub molestowanie, kiedy toczy się sprawa rozwodowa. Nie brakuje także spraw, kiedy jeden małżonek chce udowodnić drugiemu zdradę, również tutaj zwykle powodem aktywności jest tocząca się sprawa rozwodowa, podział majątku, chęć udowodnienia komuś winy. Sprawy związane z relacjami męsko-damskimi są silnie nacechowane emocjami. Często staram się wchodzić w rolę mediatora, osoby uspokajającej emocje obu stron, ale zwykle urazy są już tak głębokie, że nie jest to możliwe – dodaje Prezes Zarządu Grupy AVERTO.

Detektyw to nie bohater serialu paradokumentalnego, ale i tak ma wielkie możliwości poznania prawdy o zdradzie

Jeżeli analizujemy działalność detektywów związaną z ustalaniem wierności w związku lub małżeństwie to jak wyjaśnia detektyw Małgorzata Marczulewska, wiele osób ma mylne wyobrażenia, co do możliwości detektywów. Dlaczego? Bo ich praca nie zawsze wygląda tak, jak w serialach paradokumentalnych. Owszem, wiele osób przychodzi do biura detektywistycznego i prosi by założyć podsłuchy i kamery w domu, biurze, samochodzie i najlepiej jeszcze w hotelu, w którym ma dochodzić do schadzek. Małgorzata Marczulewska tłumaczy, że to niemożliwe technicznie i nielegalne. Są jednak inne sposoby na ustalenie, czy u klientów dochodzi do rozkładu pożycia małżeńskiego w efekcie zdrady.

– Kłamstwa małżeńskie zdecydowanie dominują. Powiedziałabym, że to połowa spraw detektywistycznych, którymi się zajmujemy. Sporo spraw dotyczy także np. dzieci, relacji rodzinnych, ustalenia czy młodzież ma problemy z relacjami z rówieśnikami czy z uzależnieniami. Mamy często do czynienia z młodzieżą i coraz większa liczba rodziców sięga po wiedzę detektywów, by ustalić co się dzieje w ich rodzinie – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

Dlaczego mając podejrzenia co do uczciwości małżonka dobrze skorzystać z usługi detektywa? Bo jak mówi nasza specjalistka, często wątpliwości są bardziej bolesne niż poznanie prawdy. – Kiedy okłamuje nas osoba najbliższa to jest to największy ból, emocji zawsze jest dużo. Zachęcamy jednak by przyjść do nas, podzielić się wątpliwościami i zdecydować, czy jesteśmy gotowi mierzyć się z prawdą. Czasem okazuje się, że podejrzewana przez nas zdrada nie jest zdradą, a innym problemem i wtedy wzmocniona prawdą rodzina jest w stanie lepiej radzić sobie z tym problemem – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska, Prezes Zarządu Grupy AVERTO.

ZACHĘCAMY DO WYSŁUCHANIA PODCASTU – DEMASKUJEMY OSZUSTÓW! Z Małgorzatą Marczulewską rozmawiał Michał Kaczmarek.