Pracy było sporo. Zarówno w kwestiach windykacyjnych jak i detektywistycznych – przyznaje Małgorzata Marczulewska, Prezes Grupy AVERTO. – Praca widnykatorów napędzana jest przez pandemię koronawirusa. Pod tym kątem mieliśmy bardzo duży wzrost ilości obowiązków w pierwszych miesiącach roku 2021, gdzie nie wszyscy radzili sobie z przedłużającym się lockdownem. W kwestiach detektywistycznych zawsze miesiące szczytu to jest wiosna, lato i wczesna jesień. W tym roku było podobnie. Odnotowaliśmy dość niepokojący społecznie wzrost ilości zleceń dotyczących weryfikacji zdrad czy zebrania materiału dotyczącego małżonka na potrzeby rozwodowe – przyznaje Małgorzata Marczulewska. Grupa AVERTO była również mocno zaangażowana społecznie – głównie przez działalność stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

W jakich sektorach gospodarki windykacji było najwięcej?

Choć brzmi to brutalnie – za widnykatorami dobry rok 2021, a rok 2022 może być jeszcze lepszy. Działalność tego sektora gospodarki uzależniona jest od ogólnej sytuacji gospodarczej. Rosnąca inflacja, rosnące raty kredytów, trudniejsza sytuacja przedsiębiorców, pandemia, która wciąż nie wyhamowała, to wszystko sprawia, że zleceń dla firm zajmujących się windykacją jest coraz więcej. Czym zajmowali się eksperci grupy AVERTO w roku 2021? Najwięcej było spraw wobec firm, które w długi wpadły jeszcze przed pandemią.

– Jeżeli przedsiębiorstwo miało problemy przed pandemią, to z niemal stuprocentową pewnością można stwierdzić, że kryzys gospodarczy wywołany koronawirusem tylko je pogłębił. Pandemia zmieniła obraz naszej gospodarczej rzeczywistości. Spraw windykacyjnych jest znacznie więcej. Trafiają do nas sprawy zaległe sprzed wielu miesięcy, a nawet wielu lat. Widzimy także, że wierzyciele są świadomi trudnej sytuacji swoich kontrahentów i czasem dostajemy faktury z zaległością miesiąca czy dwóch. Przed pandemią tak „krótkie” przedawnienia zdarzały się niezwykle rzadko. Pandemia, inflacja, zerwane łańcuchy dostaw. Obecna gospodarka uczy przedsiębiorców ostrożności – mówi Prezes Grupy AVERTO Małgorzata Marczulewska.

Jakie branże narażone były na najpoważniejsze kłopoty? – Na pewno sektor budowlany i transport. Wiele windykacji było również w gastronomii, turystyce, sektorze eventowym i targowym. Windykacja to nie tylko sprawa B2B, ale i odzyskiwanie długów od osób fizycznych, w tym od alimenciarzy – mówi Małgorzata Marczulewska.

Jaki był rok 2021 dla stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom?

Grupa AVERTO jest mocno zaangażowana społecznie. Prowadzimy stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom dla którego rok 2021 był najbardziej pracowity w historii. Odebraliśmy setki wiadomości. W wielu sprawach udało nam się pomóc pracownikom, niektóre sprawy trafiały do naszych prawników, a jeszcze inne stawały się bardzo głośne w ogólnopolskich mediach.

– Stowarzyszenie powstało kilka lat temu. Zawsze spraw było sporo, ale tempo, które zostało nam narzucone w momencie rozpoczęcia pandemii COVID-19 jest absolutnie astronomiczne. Nie spodziewaliśmy się, że dla tak wielkiego grona pracowników nasza pomoc, doradztwo windykacyjne, porady prawne, wsparcie psychologiczne może być cenne. Bardzo mnie to cieszy i przyznam szczerze, że ilość spraw czasem powodowała, że nie wiedzieliśmy już za które tematy zabrać się w pierwszej kolejności – mówi Małgorzata Marczulewska.

Jakie tematy dominowały w roku 2021? – Szczepienia zdecydowanie. W drugim półroczu wiadomości o szczepieniach, zmuszaniu do szczepień, wywieraniu presji było na pewno ponad 300, jeżeli nie więcej. Kolejna sprawa to bardzo trudna sytuacja w handlu; praca w niedzielę, konflikty o noszenie maseczek, zbyt mało pracowników w sklepie. Handel zdecydowanie ma za sobą bardzo trudny rok. Wiele spaw było nacechowanych sezonowo. Latem walczyliśmy z upałem w firmach, zimą z chłodem. To jest działanie, gdzie wiadomości i tematy przychodzą do nas falowo – mówi Małgorzata Marczulewska.

Działalność stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom była wspierana przez kancelarię Wódkiewicz & Sosnowski oraz przez mec. Mateusza Galikowskiego.