Pierwszy detektywistyczny felieton Prezes Małgorzaty Marczulewskiej do przeczytania jest w marcowym wydaniu miesięcznika „Echo Szczecina” – kolejny ukaże się już w kwietniu. – Będę pisać głównie o sprawach związanych w naszą działalnością detektywistyczną. Ta praca niesie ze sobą ogrom emocji i ogrom historii o których będziemy opowiadać – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.

Marcowy numer „Echa Szczecina” dostępny jest pod tym linkiem:

https://www.echoszczecina.pl/magazyn/7-marzec-2021/

Felieton „Pandemia zdrad i rozwodów”, który ukazał się w marcowym numerze „Echo Szczecina” – zachęcamy do czytania wydania kwietniowego, które ukaże się już wkrótce!

„Zgłosiła się klientka, która poprosiła, by sprawdzić co się dzieje z jej mężem, bo spędza codziennie kilka godzin przy telefonie, uśmiecha się do niego i zabiera go nawet pod prysznic”

Od wielu lat statystyki pokazują dynamiczny wzrost ilości rozwodów w Polsce. W 2018 roku rozpadło się blisko 63 tysiące małżeństw. Rok później ta liczba przekroczyła już 65 tysięcy. Czy w roku 2020 możliwe są wzrosty? Sprawa jest złożona: wniosków rozwodowych i zgłoszeń do detektywów jest zdecydowanie więcej, ale pandemia koronawirusa spowodowała, że nie wszystkie wnioski doczekały się rozpatrzenia przed obliczem Temidy w odpowiednim terminie. Spraw jest więcej i toczą się wolniej, co będzie mieć odzwierciedlenie w statystykach. Jak mówi Prezes Grupy AVERTO Małgorzata Marczulewska dla małżeństw to trudny czas.

– Zdrad małżeńskich jest więcej. Przebywając w czterech ścianach ze współmałżonkiem niektórzy szukają odskoczni i oderwania od rzeczywistości. Takie sytuacje kończą się konfliktami, a nawet rozwodem. Pandemia ujawniła, że poszukiwaliśmy przygód poza domem. Uważam, że statystyki rozwodowe będą rosły dynamicznie gdy skończy się pandemia i gdy sądy zaczną funkcjonować w standardowym trybie – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska. – Wiele ludzi dopiero w czasie pandemii zauważyło, że w ich związkach „jest coś nie tak”. Ostatnio zgłosiła się klientka, która poprosiła, by sprawdzić co się dzieje z jej mężem, bo spędza codziennie kilka godzin przy telefonie, uśmiecha się do niego i zabiera go nawet pod prysznic – mówi Prezes Marczulewska.
Detektyw wkracza do akcji gdy małżonek / małżonka podejmują decyzję o tym, by zweryfikować swoje podejrzenia. Wnioski ze śledztwa często są podstawą dowodową np. przy rozprawie rozwodowej.

Powody rozwodów? Zdrada, długo nic… a następnie problemy finansowe i „różnice charakterów”

Jakie są główne przyczyny rozwodów? Doświadczenia detektywów pokrywają się z ustaleniami detektywistycznymi. Zwykle chodzi o zdradę. Jest to przyczyna bezpośrednia i urażonym małżonkom trudno jest zaakceptować fakt, że doszło do akty niewierności. Kolejne powody to nieporozumienia w sprawach finansowych, przemoc, uzależnienia, brak satysfakcji seksualnej czy szeroko rozumiana „niezgodność charakterów”.

– Zgadzam się ze statystykami, choć nie jestem ich wielbicielką. Podstawową przyczyną rozwodów i najczęstszym powodem wizyty w agencji detektywistycznej jest podejrzenie zdrady. Nie należy jednak ograniczać rozwodów i pracy detektywów tylko i wyłącznie do tematu zdrad. Owszem to większość, ale pomagamy klientom także w innych przypadkach. Zdarzają się konflikty o majątek, problemy wynikające z zadłużeń współmałżonka. Inne przypadki to dokumentowanie np. przemocy fizycznej czy psychicznej. Tutaj praca detektywa jest bardzo przydatna podczas zakładania sprawy rozwodowej lub nawet, by przedstawić dokumentacje podczas interwencji policyjnych – mówi Prezes Małgorzata Marczulewska.