60% wszystkich spraw, które na co dzień zajmują detektywów to zagadnienia związane ze zdradami – rzeczywiście, jesteśmy specjalistami od zdrad, rozwodów i zbierania materiałów na wiarołomnych małżonków. Detektywi mają jednak na co dzień znacznie więcej zadań – to często poważne sprawy kryminalne, których skala może zaskakiwać. Czy są to morderstwa, porwania i zaginięcia? Nie dajcie się zwieść serialom paradokumentalnym. Takich spraw jest relatywnie mało. Nie zmienia to jednak faktu, że emocji w pracy detektywa nigdy nie brakuje!

 

Jakich spraw kryminalnych jest więc najwięcej? Ranking przygotowała detektyw Małgorzata Marczulewska, Prezes Grupy AVERTO.

 

  1. SZANTAŻE

Każdego tygodnia do naszej agencji detektywistycznej zgłasza się przynajmniej kilka osób, które padły ofiarą szantażu. Częściej szantażowani są mężczyźni, ale kobiety również się zdarzają. Przedmiotem szantażu jest najczęściej treść o charakterze erotycznym zdobyta np. podczas czatu internetowego albo wspólnej nocy. Ofiara szantażu najczęściej jest zmuszana do zapłacenia określonej kwoty pieniędzy za milczenie. Zwykle jednak okazuje się, że nie wystarczy zapłacić raz, by zaspokoić apetyt szantażysty. Sprawy szantaży bywają bardzo skomplikowane, a jednocześnie delikatne, bo na szali leży reputacja klienta, którą ten chce ochronić. Ofiarami szantaży padają często przedsiębiorcy, politycy albo osoby o poukładanym życiu np. znane z posiadania szczęśliwej rodziny.

  1. KRADZIEŻE

To prawdziwa plaga. Wiele spraw, które do nas trafia dotyczy np. kradzieży samochodu, kradzieży sprzętu wodnego czy np. kradzieży materiałów budowlanych z placu budowy. Zdarzają się także sytuacje bardziej zaskakujące jak np. kradzież… psa z posesji. Oczywiście detektywi chętnie podejmują się takich wyzwań. Podstawą pracy jest wywiad oraz zabezpieczenie monitoringu. Czy udaje się szybko namierzyć sprawców kradzieży? To zależy od tego, kiedy zostaje zgłoszona sprawa – im więcej czasu minie, tym trudniej o schwytanie złodziei. Tutaj kolejny raz musimy ostrzec klientów – czujność to podstawa. W przypadku 70% spraw nad którymi pracujemy złodziejem okazuje się współpracownik, pracownik lub ktoś, kto doskonale nas znał i np. wiedział, że plac budowy naszego domu nie jest zabezpieczony.

  1. DZICY LOKATORZY

Wysoko w rankingu? Owszem! I to nie przypadkowo. W latach 2020-2022 o ponad 500% wzrosła ilość spraw dotycząca dzikich lokatorów, które prowadźmy. Przed pandemią takich spraw było zaledwie kilka rocznie, a teraz mamy dramatyczny wysyp kolejnych zleceń od zdesperowanych właścicieli mieszkań i domów, którzy nie mogą wyegzekwować od swoich najemców ani czynszu ani wyprowadzki. Skomplikowana sytuacja prawna bardzo często wiąże ręce najemcom i są oni zobowiązani do szukania np. zastępczego lokalu dla sprytnych darmozjadów. Pandemia tylko wyostrzyła apetyt dzikich lokatorów. Obecnie prowadzimy kilkanaście takich spraw na terenie całej Polski. Zadłużenie lokatorów wobec właścicieli mieszkań potrafi sięgać nawet powyżej 100 tysięcy złotych.

  1. STALKING, PRZEŚLADOWANIE

Podgladanie, głuche telefony, wiadomości na Messengerze i whats upie. Brzmi jak trailer filmy, ale często to prawdziwe życie. Życie zmienione w koszmar przez człowieka, który wybrał nas na swój obiekt obserwacji, uwielbienia albo innych pragnień. Stalkerem może być kolega z pracy, były mąż albo człowiek z którym widzieliśmy się na randce po pisaniu na portalu randkowym. Stalkerzy bywają bardzo niebezpieczni i naprawdę nie można ignorować zagrożenia jakie stanowią. Najpierw są delikatnymi natrętami, a potem zmieniają się w natarczywych, agresywnych osobników, którzy potrafią niszczyć samochody, pisać anonimy do pracy i przyjaciół, a nawet… włamywać się do mieszkań. Nie mieliśmy jeszcze nigdy przypadku agresji bezpośredniej ze strony stalkera, ale historia zna takie przypadki.

  1. PORWANIA RODZICIELSKIE

Zastanawiałam się czy umieścić w TOP5 oszustwa metodą na wnuczka i na policjanta, czy właśnie porwania rodzicielskie. Dlaczego wygrały porwania? Bo takich spraw jest mniej, ale napięcie emocjonalne i skala skomplikowania jaka za nimi stoi to często tygodnie pracy detektywów. Zdarzają się nam sprawy porwań dzieci przez rodziców przebywających zagranicą, porwania dzieci ze szkół czy nawet ukrywanie się z dziećmi w specjalnie przygotowanych do tego, wynajętych mieszkaniach. To trauma dla dzieci, to wielka tragedia rodzinna i zwykle gigantyczny spór rodziców, którego efektem jest właśnie porwanie rodzicielskie.

GRUPA AVERTO JEST DO WASZEJ DYSPOZYCJI.