Od miesiąca agencje detektywistyczne w Polsce przeżywają wzmożone zainteresowanie kobiet, które chcą sprawdzić wierność swoich mężów czy partnerów. Taka sytuacja często miała miejsce w okolicach walentynek, ale w tym roku zainteresowanie jest jeszcze większe, co detektywi tłumaczą sobie… wysoką oglądalnością reality-show Netflixa „Love never lies”. Dlaczego? – Sama jestem taką sytuacją zaskoczona, ale jesteśmy pytani np. o to, czy jako detektywi dysponujemy wykrywaczem kłamstw, by zweryfikować czy mąż czy narzeczony mówi prawdę – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

Miłość nigdy nie kłamie? Coraz więcej osób chce to sprawdzić

Realiy-show Netflixa bije rekordy popularności w Polsce. Jego formuła polega na tym, że pary poddają swoje uczucie próbie wytrzymałości, a ich zmagania się badane poprzez wywiad na wykrywaczu kłamstw. Widowiskowe show ujawnia ich pragnienia, ale i odkrywa tajemnice. Jak mówi detektyw Małgorzata Marczulewska wielu widzów postanawia później zweryfikować wierność swoich małżonków.

– Od zawsze telewizja mocno działała na naszą wyobraźnię i sytuacja, gdy ludzie inspirują się reality-show nie jest czymś wyjątkowym, nie mniej skala tego zainteresowania w tym roku mnie zaskoczyła. W ostatnim miesiącu miałam kilka próśb o zweryfikowanie relacji między żoną czy mężem z koleżanką z pracy, kilka próśb o to, by sprawdzić czy mąż lub żona mają konta na portalach randkowych. Oczywiście te sprawy można traktować jako analogiczne do codziennego życia, ale jednocześnie pokrywają się z historiami bohaterów programu Netflixa – mówi Małgorzata Marczulewska.

Są jednak też bardziej oczywiste wskazówki.

– Są tacy, co dzwonią do nas lub piszą, czy mamy wykrywacz kłamstw i na jakich zasadach można zamówić badanie wariografem, by sprawdzić czy mąż zdradzał żonę – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska.

Detektywi z zasady nie robią takich rzeczy.

– Życie to nie jest reality show i zawsze odradzam klientom lub klientkom tego typu inspiracje, bo czasem sami prowokujemy sytuacje w naszym życiu, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Zabawa w Netflixa może skończyć się rozczarowaniem lub ciężkim kryzysem w związku – mówi Małgorzata Marczulewska.

Podejrzenia o zdradę należy szybko weryfikować

Jakie sytuacje powinny być niepokojące dla małżonków? Eksperci przyznają, że jest kilka symptomów, ale należy do nich podjeść z dystansem.

– Obawiam się, że zbyt intensywne doszukiwanie się w naszych związkach symptomów zdrady może doprowadzić do tego, że będziemy czuli, że ona występuje i interpretować pewne sytuacje właśnie jako przejaw niewierności. Dlatego jeżeli ktoś zgłasza się do agencji detektywistycznej pod wpływem reality show to należy z nim przeprowadzić poważną dyskusję – mówi Małgorzata Marczulewska.

Najpoważniejsze symptomy zdrady to znikanie z domu i powroty z pracy później pod wieloma pretekstami, ukrywanie telefonu, potajemne SMSy, zakładanie kont na portalach randkowych, wahania nastroju od oziębłości przez nadmierną, nienaturalną czułość. Detektywi zawsze radzą, by wątpliwości wyjaśniać na bieżąco, bo nic tak nie pasuje relacji jak fałszywe oskarżenia i nieuzasadniona podejrzliwość.