Detektyw Małgorzata Marczulewska została poproszona o komentarz do artykułu dla portalu wSzczecinie.pl. Sprawa dotyczyła konfliktów sąsiedzkich na jednej z  miejskich dzielnic. Sprawa jest o tyle poważna, że skończyło się to na policji. Starszy mężczyzna miał podrzucać anonimy, zaczepiać oraz… pisać obraźliwe rzeczy na drzwiach mieszkańców.

Niestety takich spraw do detektywów trafia coraz więcej – to efekt konfliktów sąsiedzkich, ale często także bardzo jednostronnych sytuacji, gdy jeden sąsiad po prostu „nie spodoba się innemu”. Jakie sytuacje zdarzają się na co dzień? Hejt, groźby, anonimy na klatkach schodowych czy nawet przebijanie opon w samochodach czy wybijanie szyb. Detektywistyczna działalność operacyjna w takich przypadkach wygląda następująco: obserwacja, namierzenie źródła problemu i przekazanie sprawy klientowi, a następnie organom ścigania.

Anonimy, bo „w sypialni jest za głośno” czy podrzucanie śmieci przed domki jednorodzinne

Jak mówi detektyw Małgorzata Marczulewska, tylko w tym roku do jej agencji detektywistycznej trafiło kilkanaście spraw dotyczących konfliktów sąsiedzkich. Najczęściej dotyczą one anonimowych pogróżek, hejtu czy ogólnie „trudnych” relacji między mieszkańcami.

– Jedno małżeństwo zgłosiło w ostatnim czasie pogróżki od sąsiadów, gdyż, według nich, zachowywali się za głośno w sypialni. Inna sprawa z Pomorzan to regularne zajmowanie wykupionych przez mieszkańców miejsc parkingowych przez samochody, których właściciele byli dla zapracowanych klientów trudni do ustalenia. Anonimowe listy, podrzucanie śmieci do domów jednorodzinnych czy nawet kradzież drzewek z ogródków, takie sprawy są zgłaszane bardzo często – wylicza Małgorzata Marczulewska. – Konflikty sąsiedzkie można byłoby zażegnać zwykle rozmową, ale jeżeli wzajemne pretensje są bezpodstawne lub ingerują w życie prywatne jednego z sąsiadów, to rzeczywiście lepiej, gdy konflikt załagodzi mediator lub właśnie detektyw. Żadna złość nie usprawiedliwia niszczenia mienia, hejtu czy gróźb karalnych – dodaje detektywka.

Artykuł możecie przeczytać na portalu wSzczecinie.pl:

https://wszczecinie.pl/aktualnosci,pomazali_markerem_drzwi_sasiadom_sasiedzkich_konfliktow_w_szczecinie_jest_coraz_wiecej,id-42025.html