Media plotkarskie żyją historią znanego aktora, który był w nowym związku, kiedy jego żona była w ciąży niecały rok po ślubie. Wcześniej cała Polska oburzała się na znanego piłkarza, który również nie miał zbyt dużego szacunku do swojej narzeczonej, która także została porzucona w ciąży. O czym świadczy duża ilość takich sytuacji? Czy to charakterystyka „znanych i sławnych” par czy może młode małżeństwa coraz częściej mają problem z tym, by być sobie wiernymi? – Wszystko zależy od siły uczuć, wychowania, gotowości do podejmowania zobowiązań. Kiedyś małżeństwo było na całe życie, a dzisiaj dla ludzi bardziej zobowiązujące są umowy kredytowe niż przysięga przy ołtarzu – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i prezes Grupy AVERTO. – Wiele spraw, które trafiają do detektywów do bardzo młode małżeństwa albo nawet narzeczeństwa – dodaje ekspertka.

Małżeństwa z krótkim stażem to 30% zleceń detektywistycznych

Zdrada rok po ślubie? Coś, co nasze babcie nazwałyby świętokradztwem i mocno potępiły łapiąc się za głowę, obecnie staje się smutną rzeczywistością bardzo wielu małżeństw. Jak można zdradzić żonę rok po ślubie? Jak można zostawić męża rok po ślubie? Czy to była miłość czy może tylko wyobrażenie o uczuciu, które małżeństwo zweryfikowało? Czy te pary naprawdę zakładały, że będą ze sobą zawsze, a jeżeli tak, to dlaczego zdecydowały się na rozwód, a nie na walkę o małżeństwo? Dużo tych pytań. Detektywi również je sobie zadają, kiedy zgłaszają się do nich klienci, by zweryfikować podejrzenia o zdradę w przypadku małżeństw z bardzo krótkim stażem.

– Małżeństwa ze stażem krótszym niż pięć lat to ok. 30% wszystkich klientów agencji detektywistycznych.  Liczby wskazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat, spośród niecałych 200 tys. małżeństw zawartych w Polsce, prawie 65 tys. zakończyło się rozwodem. To pokazuje, że niestety decyzje o ślubach podejmowane są zbyt pochopnie, a młodzi ludzie nad tradycyjne wartości bardziej cenią sobie komfort życia czy możliwość przeżywania przygód. Nasze doświadczenia pokazują, że zdrady wśród młodych ludzi wynikają najczęściej z romansów nawiązywanych w pracy czy w mediach społecznościowych – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes Grupy AVERTO. – Częściej zdradzają młodzi mężczyźni niż młode kobiety. Zwykle są to przygodne relacje. Dodam również, że z naszego doświadczenia wynika, że zdrada w dojrzałych małżeństwach nie zawsze kończy się rozwodem. W przypadku małżeństw z krótkim stażem to niemal 100%. Jest mniej do stracenia, często nie ma jeszcze dzieci, a wspólny majątek jest łatwiejszy do podziału. Tutaj odejście jest prostsze – mówi detektyw Marczulewska.

Jak młodzi tłumaczą zdradę? Brakiem miłości, presją społeczną, poczuciem zaniedbania…

Osoby, które zostają nakryte na zdradzie bardzo często tłumaczą ją zagubieniem i poczuciem, że przerosła ich rola społeczna jaką na nich narzucono. – Nie każdy ma ochotę  być mężem, ojcem, żoną, matką, a pewne szufladki społeczne po prostu zmusiły ich do deklaracji i zobowiązań. Oczywiście każdy z nas podejmuje swoje niezależne decyzje, ale spotykałam się z taką argumentacją. Ślub był za szybko, pojawiła się ciąża, rodzina naciskała i tak dalej – mówi Marczulewska. – Takie sytuacje kończą się zdradami i bardzo często szybkimi rozwodami. To także sytuacje, gdy jedna strona jest mocno zaangażowana w relacje, a druga nie czuje miłości. Tutaj też należy spodziewać się, że prędzej czy później może nastąpić zdrada – mówi detektyw.

Działalność detektywów w tych tematach opiera się głównie na weryfikacji zgłoszeń od osób podejrzewających zdradę. Zbieramy materiały dowodowe, które mogą posłużyć przed sądem jeżeli dojdzie do rozprawy. – Zdarzają się także coraz częściej sytuacje, że narzeczona chce sprawdzić czy jej przyszły mąż jest jej wierny. Mieliśmy nawet prośbę, by podglądać jego… wieczór kawalerski, bo panna młoda nie miała zaufania do przyjaciół swojego męża. Ostrzegamy: brak zaufania przed ślubem nie jest dobrym zwiastunem dla całej relacji – dodaje detektyw.