Szkalowanie, pomówienia, krytyka, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, fake konta – to codzienność w internetowej rzeczywistości. Ilość jest tak duża, że czasami ciężko wyłowić z tego gąszczu informacji te prawdziwe. Jest to zjawisko, które dotyka każdego – zarówno gwiazdy show biznesu, polityków jak i działaczy charytatywnych czy przeciętnego człowieka.
Najczęściej spotykane sprawy hejterskie w internecie
Bardzo często na celowniku znajdują się dzieci i młodzież w wieku szkolnym – poprzez anonimowe konta rozgłaszane są plotki, które bardzo mocno odbijają się na kondycji psychicznej „ofiar” internetowego hejtu. Jeszcze inną grupą, co może być zaskakujące są przedsiębiorcy. Są oni często atakowani w sieci przez byłych pracowników, którzy wystawiają im negatywne i nieuzasadnione opinie. Można tu mówić o prostej zasadzie – zwolniony pracownik, to wściekły pracownik, a to już prosta droga do hejtowania. Bardzo często ofiarami są firmy, które zwalniają pracowników grupowo, niezależnie od powodów tych zwolnień. Hejterstwo obejmuje także często konkurencyjną działalność, podważenia jakości usług, podważenie czyjejś wiarygodności. Tak naprawdę każdy powód może stać się podstawą do wystawienia negatywnego komentarza.
Rodzaje hejterów
Hejterami mogą być tzw. „laicy”, czyli osoby na tyle niedoświadczone w poruszaniu się po sieci, że zostawiają po sobie wiele śladów, po których można do nich dotrzeć. Jednak niestety coraz częściej można się spotkać z „profesjonalistami”, którzy budując swoje hejterowskie doświadczenie nabrali wprawy, a nawet z agencjami hejterskimi, które za odpowiednią opłatą są w stanie zalać internet negatywnymi komentarzami niezależnie od typu ofiary – czy to jest restauracja, branża beauty czy osoba publiczna.
Co możemy zrobić z hejtem?
Przede wszystkim trzeba takiego hejtera namierzyć i zidentyfikować. Wszystkie działania sprowadzają się do usunięcia negatywnych opinii i sprostowania sytuacji. Celem jest walka z hejtereami i oczywiście zmniejszanie tego zjawiska jak tylko się da, gdyż negatywne komentarze bardzo często są krzywdzące i nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości.
ZOBACZ FILM: