Zleceń detektywistycznych nie brakowało – najwięcej dotyczyło oczywiście zdrad, ale w roku 2022 mieliśmy również dużo zgłoszeń dotyczących oszustw metodą na wnuczka czy „na kryptowaluty”, szantaży oraz spraw dotyczących np. wyłudzeń majątku czy oszustw matrymonialnych. – W ciągu 10 lat naszej pracy grupa AVERTO wyrobiła sobie dobrą pozycję w sektorze usług detektywistycznych oraz windykacyjnych. Miniony rok wspominać będziemy jako czas, gdy po pandemii mogliśmy aktywniej pracować w terenie, w tym realizować zlecenia międzynarodowe. Nie ukrywam, że martwiący jest wzrost ilości szantaży oraz oszustw internetowych – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska. – Wśród zleceń detektywistycznych dominują zdrady. Podobnie było w tym roku. To niemal 60% wszystkich naszych spraw – dodaje detektyw Marczulewska.
- Detektywistyka
Jak mówi detektyw Małgorzata Marczulewska w sprawach detektywistycznych ruch generowały przede wszystkim… zdrady.
– Wydawać mogłoby się, że pandemia przyniesie nam przestój, a potem nastąpi rozmnożenie spraw. Otóż w pandemii zdrad było bardzo dużo, ale łatwiej wychodziły one na jaw niż po pandemii. Sprawy nad którymi pracowaliśmy dotyczyły więc standardowo zdrad ze strony mężczyzn, zdrad ze strony pań, ale i skomplikowanych relacji w młodych małżeństwach, a nawet narzeczeństwach – mówi detektyw Marczulewska.
Jakie inne sprawy poza zdradami pojawiały się w agencji Grupy AVERTO? – Mówiliśmy już o tym wielokrotnie, ale rok 2022 to był zdecydowanie czas szantażystów. Takich spraw było mnóstwo. Ofiarami szantaży padali zarówno mężczyźni, którzy korzystali z komunikatorów internetowych lub nieodpowiedzialnie umawiali się na randki. Jak i kobiety, które nierozsądnie np. wysyłały mężczyznom intymne zdjęcia. Poza szantażami w drugiej połowie roku pojawiło się kilka tematów związanych ze stalkingiem, a w pierwszej połowie roku i w wakacje było kilka spraw dotyczących oszustw matrymonialnych – mówi detektyw Marczulewska.
– Niezmiennie poważnym problemem są oszustwa metodą na wnuczka. Mieliśmy prawdziwy wysyp takich spraw. Szczególnie bulwersująca była sprawa wyłudzenia od 90-letniej mieszkanki Szczecina bezcennych pamiątek po Powstaniu Warszawskim – mówi Małgorzata Marczulewska.
- Windykacja
Z windykacją jest zupełnie jak z detektywistyką – mogłoby się wydawać, że rok 2020 i 2021, czas rozszalałej pandemii był czasem żniw dla windykatorów. Okazało się, że w roku 2022 wcale nie było spokojniej. Wojna w Ukrainie, inflacja, wzrost stóp procentowych, kryzys energetyczny – sytuacji sprzyjających kłopotom finansowym w firmach było całe mnóstwo.
– Inflacja wykończyła wiele firm. To bardzo smutny wniosek – mówi detektyw Małgorzata Marczulewska. – W grudniu prowadziliśmy rekordową ilość windykacji wobec firm sektora MŚP, lokali usługowych czy firm gastronomicznych. Co więcej ten rok przyniósł kryzys w branży, która dotychczas była niezniszczalna i tylko pięła się w górę. Mowa oczywiście o budownictwie. W 2022 roku rozpoczętych windykacji wobec firm z tego sektora było w naszej agencji… siedmiokrotnie więcej niż w latach 2016-2021. Wzrost ceny paliw poważnie naruszył również spokój sektora transportowego, ale tutaj mówimy o pojedynczych sprawach – dodaje detektyw Marczulewska.
– Spadła ilość windykacji wobec osób fizycznych, choć oczywiście temat alimenciarzy to wciąż poważny problem, a ich zadłużenie na pewno nie maleje – dodaje.
Na rok 2023 życzymy wszystkim udanych biznesów, lojalnych ludzi dookoła i… jak najmniejszej ilości spotkań z detektywami i windykatorami J